Vykurovanie v dnešných časoch ? Plyn. alebo elektrika ?

Téma vykurovania dnes pri neustále stúpajúcich cenách energií stále v spoločnosti rezonuje. Doposiaľ sme boli zviknutí vo väčšine prípadov na riešenie zdroja vykurovania plynovým kotlom. No po zmene legislatívy a cien fosílnych palív. sa mnohý začali zamýšľať nad alternatívami.
Preto som požiadal pána Záhradníka. ktorý pracuje pre spoločnosť nVent Raychem zaoberajúcu sa vykurovaním elektrickou energiou o článok pre našich klientov s aktuálnym pohľadom práve vo vzťahu k dnes zvyšujúcemu sa podielu vykurovania el. energiou:
Témy týkajúce sa energií a úspor naberajú v stavebníctve stále viac na sile. O to sme radšej. že nás náš partner v Bánovciach nad Bebravou - spol. REALISS- reality požiadal o článok k téme vykurovania.
Energetická náročnosť rodinných domov
Posledné dve dekády sa vyznačovali výrazným znižovaním tepelných strát. väčšina stavieb sa stavala s ohľadom na udržanie tepla v objekte. Začalo sa hromadne izolovať a posun stavebného materiálu šiel míľovými krokmi dopredu. Nakoniec posledné roky už investorom ani nebolo umožnené realizovať nehospodárnu výstavbu. Novostavby sú už buď nízkoenergetické domy. alebo pasívne domy.
Tento trend zapríčinil. že náročnosť na vykurovanie domov sa výrazne znížila. Rozdiely v ročných nákladoch za vykurovanie sa tak medzi jednotlivými zdrojmi podstatne zmenšili.
Čím kúriť?
Situácia vo svete zapríčinila dramatickú zmenu v stratégii ohľadom energii. Európa by si priala väčšiu energetickú nezávislosť. strategické rozhodnutia na úrovni EU už padli a zdá sa. že plynu nadobro odzvonilo. Investorom sa tak zjednodušil výber zdroja pri výstavbe RD. jediná možnosť je elektrika. Dnes sa vyberá len technológia. pokiaľ chce teplo od podlahy. vyberá dokonca len z dvoch možností - tepelné čerpadlo. alebo elektrické podlahové vykurovanie.
Často sa stretávame s čierno/bielym poňatím tejto problematiky – jedna strana hovorí. že tepelné čerpadlá sú príliš drahé. druhá že elektrické podlahové vykurovanie spotrebuje príliš veľa elektrickej energie. Ako to často býva. pravda je niekde v strede. Výber zdroja by sa mal odvíjať od tepelných strát. prípadne aspoň od metrov kubických. Vzhľadom k nízkym energetickým náročnostiam už však neplatí. že najúspornejší zdroj je súčasne aj ten najekonomickejší.
Velký rozdiel v kupnej cene (trojnásobok až štvornásobok). potreba či „nepotreba“ servisu a životnosť systému sú dôvody. prečo sa s istou rezervou dá obecne povedať. že pre rodinné domy s plochou do 150 m2 je spravidla úspornejší ako zdroj - elektrické podlahové vykurovanie a to skôr ako tepelné čerpadlo. Inak povedané. tepelné čerpadlo za svoju životnosť neušetrí viac. ako sa za neho priplatilo pri nákupe a doplácalo za servis. Pre individuálne porovnanie odporúčame použiť kalkulátor a zrovnávač na stránkach www.spotrebadomu.cz.
Situáciu dnes komplikujú energetické štítky. ktoré nútia kombinovať viacero technológii v dome. Vyberajú sa tak kombinácie rekuperácií. klimatizácií (uvádzané ako zdroj tepla). krbov. fotovoltaik či napríklad tepelných čerpadiel pre ohrev TUV. Investor si sám zvolí. čo mu tvorí najväčšiu protihodnotu.
Elektrické podlahové vykurovanie
Keď však na chvíľu zabudneme na ekonomiku. investorovi ponúkne elektrické podlahové vykurovanie aj výhodu vyššieho komfortu - každá miestnosť sa reguluje samostatne a nábehy tepla sú rýchle. Štandardne sa kúri podľa požadovanej teploty v priestore. Napríklad ak má rodina doma malé plaziace sa dieťa - keď kúri krbom nechce mať studenú podlahu. alebo chce udržiavať v podlahou po celý čas príjemné prostredie. Termostat stačí prepnúť na regulovanie podľa podlahového senzoru a nastaviť komfortnú teplotu. A to všetko kľudne prostredníctvom svojho telefónu. A servis ho nebude ho stáť ani euro. systém ho nevyžaduje. Poruchovosť Raychem káblov je tak malá. že výrobca garantuje obrovské istoty. Ak sa počas 20 rokov so systémom niečo stane. výrobca sa o servis sám postará a všetky prípadné náklady s tým spojené hradí na vlastné náklady.
Skutočné čísla = najlepšia referencia
Radi poskytneme dáta o spotrebe z detailne monitorovaného štandardného RD s nainštalovaným elektrickým vykurovaním Raychem. Dom má 143 m2 vykurovanej plochy. postavený je z Ytongu 30cm a má 18cm kontaktné zateplenie a bol postavený v roku 2020. Tepelné straty sú vyrátané na 5.7 kW. Počas vykurovacej sezóny 2021/2022 sa kúrilo od rána do večera na nadštandardných 23 stupňov. Celoročná spotreba za vykurovanie dosiahla hodnoty 3250 kW. investor tak za teplo zaplatil 448 eur. teda necelých 38 eur za mesiac.
Tepelné čerpadlo fungujúce 15 rokov by investorovi muselo oproti elektrickému podlahovému vykurovaniu šetriť aspoň 89 eur mesačne na spotrebe elektriny. aby sa dalo považovať za ekonomicky úspornejší systém. V tomto prípade je zrejmé. že sa výberom zdroja dosiahol investor dramatickej úspory.
Tip na záver
Z dlhoročných skúseností odporúčam dbať zvýšenej opatrnosti pri výbere vykurovacieho systému. Odporúčam vyberať výhradne medzi renomovanými výrobcami pôsobiacimi aj v zahraničí.
Prajem čo najmenej trápenia a veľa pozitívnych síl pri výbere zdroja tepla.
Ing. Šimon Záhradník
SK importér nVent Raychem
simon.zahradnik@topmat.sk