Máte rodinný dom a chcete studňu ? Budete zrejme potrebovať stavebné povolenie.

Mnohý majitelia rodinných domov z dôvodu neustále sa zvyšujuúcich cien pitnej vody. zvažujú na svojom pozemku realizáciu studne.
Stretávame sa však veľmi často so situáciou. kde si neuvedomujú. že studňa patrí v zmysle § 21 a 26 zákona č. 364/2004 Z.z. medzi vodné stavby a ako taká teda podlieha stavebnému povoľovaniu.
Samozrejme existujú určité výnimky. Jedná sa napr. o studne s ručným čerpaním. prípadne pramenné záchytky. ktoré konaniu nepodliehajú. Je však v dnešnej dobe veľmi ojedinelé stretnúť sa s takýmto spôsobom čerpania vody.
Stavba studne. kde sa bude čerpať voda čerpadlom tak podlieha povoľovaniu v zmysle § 26 vodného zákona. pričom samotné povolenie vydáva Obvodný úrad životného prostredia ( pokiaľ bude žiadať právnická osoba ) a príslušný Obecný úrad ( pokiaľ žiada fyzická osoba ). Tento bude postupovať v zmysle § 66 stavebného zákona. Taktiež stavebník dostane riadne stavebné povolenie a po realizácii dochádza ku kolaudácii studne a povoleniu jej užívania.
Základné doklady. ktoré by ste si teda k stavebnému povoleniu mali pripraviť sú :
- doklad preukazujúci vlastnícke právo k pozemku ( list vlastníctva. snímku z mapy ... )
- projektovú dokumentáciu vypracovanú oprávnenou osobou
- situačný výkres umiestnenia vodnej stavby
- následne stanoviská dotknutých organizácii a orgánov štátnej správy
( bližší zoznam potrebných dokladov Vám poskytne príslušný stavebný úrad obce )
Netreba zabúdať ani na sankcie. ktoré môže úrad udeliť pri zistení tzv. .. čiernej stavby .. a teda nelegálneho odberu podzemných vôd. Tieto sa môžu vyšplhať aj do výšky niekoľko 1.000 EUR.
Počas svojej praxe sme sa síce so situáciou. kde by došlo k pokutovaniu majiteľa studne nestretli.netreba však túto problematiku podceňovať.
Páčil sa Vám článok a zaujímate sa o svet realít ?
Prihláste sa na odber nášho newslettera a budete v vždy v obraze. môžete tak urobiť tu :